DOMNII DIN MOLDOVA PÂNĂ ÎN 1859


DOMNII DIN MOLDOVA PÂNĂ ÎN 1859

Secolul al XIV-lea

Secolul al XV-lea

Secolul al XVI-lea

Secolul al XVII-lea

Secolul al XVIII-lea

Secolul al XIX-lea

  • Alexandru Suțu: 28 iunie 1801 – 19 septembrie 1802
  • Căimăcămie (în frunte cu Iordache Canta logofăt): septembrie – octombrie 1802
  • Alexandru Moruzi: octombrie 1802 – august 1806
  • Scarlat Callimachi: august – octombrie 1806
  • Alexandru Moruzi: octombrie 1806 – martie 1807
  • Stăpânirea militară rusească (comandant general Ivan Ivanovici Michelson): noiembrie 1806 – mai 1812
  • Constantin Ipsilanti: decembrie 1806 – august 1807 (considerat domn în Moldova și în Țara Românească, sub autoritate rusească)
  • Alexandru Hangerli: martie – iulie 1807
  • Scarlat Callimachi: iulie 1807 – iunie 1810 (domn din partea turcilor, nu vine în Moldova)
  • Căimăcămie (Iordache Ruset-Roznovanu): decembrie 1806
  • Căimăcămie (Veniamin Costache): ianuarie 1807 – iulie 1812
  • Scarlat Callimachi: octombrie 1812 – septembrie 1819
  • Căimăcămie (Manu postelnic, Rizo postelnic): iunie – septembrie 1819
  • Mihai Suțu: septembrie 1819 – februarie 1821
  • Eteria condusă de Alexandru Ipsilanti: februarie – martie 1821
  • Căimăcămie (Veniamin Costache): martie – mai 1821
  • Căimăcămie (Ștefan Vogoride): toamna 1821 – iulie 1822
  • Stăpânirea turcească: mai 1821 – iulie 1822
  • Ioan Sandu Sturza: septembrie 1822 – aprilie 1828
  • Stăpânirea militară rusească: aprilie 1828 – aprilie 1834 (Generalul Fiodor Petrovici Pahlen: februarie 1828 – noiembrie 1829, Generalul Pavel Kiseleff: noiembrie 1829 – aprilie 1834)
  • Vicepreședinți în Moldova: Minciaki, urmat de Mircovici
  • Mihail Sturza: iulie 1834 – iunie 1849
  • Grigore Alexandru Ghica: august 1849 – octombrie 1853
  • Stăpânirea militară rusească: octombrie 1853 – septembrie 1854
  • Grigore Alexandru Ghica: octombrie 1854 – iunie 1856
  • Consiliul administrativ extraordinar: iulie 1856
  • Căimăcămie (Teodor Balș): iulie 1856 – 17 februarie/1 martie 1857
  • Căimăcămie (Nicolae Vogoride): februarie 1857 – octombrie 1858
  • Căimăcămie de trei (Ștefan Catargi înlocuit cu I. A. Cantacuzino,Vasile Sturdza , Anastasie Panu): octombrie 1858 – 5/17 ianuarie 1859
  • Alexandru Ioan Cuza: 5/17 ianuarie 1859 – 11/23 februarie 1866

2 gânduri despre „DOMNII DIN MOLDOVA PÂNĂ ÎN 1859

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s